Zabieg kręgarski
Kręgarz
Masaż: odmiany
Akupresura
Świecowanie uszu
Gabinet-kontakt-tel
Jak trafić - mapy
Fotki mojej pracy
Artykuły w prasie
Księga Gości
Troszkę humoru
Ciekawe dodatki
Mapa stron

Masaż kręgosłupa z zabiegiem kręgarskim

 

 

 

    Wiele dolegliwości wynika z mechanicznego ucisku na nerwy wychodzące z kręgosłupa. Manipulacje na danym odcinku wpływają na zmniejszenie tego ucisku. Ulgę i obniżenie stopnia bólu możemy odczuwać po pierwszej wizycie. Cięższe przypadki chorobowe ulegają poprawie po serii zabiegów. Ich liczba zależy od rodzaju, zaawansowania i czasu trwania choroby, a także od ogólnego stanu zdowia pacjenta. Często dobry wynik można osiągnąć tylko przy czynnej pomocy osoby chorej, wymagając od niej zmiany sposobu odżywiania, zmniejszenia masy ciała, ćwiczeń wykonywanych dodatkowo w domu.

   

  Manipulacje na kręgosłupie pomagają usunąć ucisk na nerwy i napięcia mięśniowe co także eliminuje zaburzenia w obszarze przewodu pokarmowego.     

 

   Kręgarz, czyli chiropraktyk na początku wizyty powinien wysłuchać chorego, zobaczyć dostarczone mu zdjęcia Rtg, rezonansu magnetycznego, opierając się na szczegółowej analizie symptomów i badaniu fizykalnym stawia wstępne rozpoznanie. Podstawowym rodzajem badania jest palpacja - badanie dotykiem kręgosłupa i stawów wzdłuż przebiegu kręgosłupa. Pomaga to wykryć zmniejszoną ruchomość w niektórych stawach, co sugeruje głębiej leżące zaburzenia w ich mechanice. Celem terapii jest usunięcie przyczyn choroby, a nie tylko złagodzenie odczuwanych przez chorego dolegliwości.

 

   Dopiero po ustaleniu rozpoznania można rozpocząć leczenie. Jego celem jest przywrócenie prawidłowych cech biomechanicznych kręgosłupa i stawów. Dzielimy je na: statyczne: ustawienie kości, jak i dynamiczne: poprawienie - przywrócenie prawidłowego zakresu ruchu. Można to osiągnąć przez nastawienie stawów kręgosłupa, oraz uwolnienie przykurczów mięśniowych i wiezadłowych. 

 

  Kręgarz w czasie swojej pracy stosuje odpowiednią technikę nastawiania indywidualnie dobraną dla każdego pacjenta. Fizjoterapeuta określa moc, głębokość i miejsce przyłożenia wywieranego ucisku. Najczęściej kładzie dłoń nad, lub obok wyrostków kolczystych, poprzecznych, lub stawami kręgów i wywiera nacisk na wybrane miejsce z odpowiednio dobraną siłą. Opanowanie technik manualnych wymaga dużej wiedzy, talentu i wielkiego wyczucia.

 

   Większość pacjentów cierpi na bóle dolnej części kręgosłupa.  Niektórzy skarżą się tylko na niewielki ból w okolicy lędźwiowej, inni na silne bóle krzyża promieniujące do nóg: tak z przodu , jak i z tyłu uda. Jeszcze inni przychodzą z ciężkimi objawami tzw. wypadniętego dysku. Kręgi piersiowe, jak i szyjne też potrafią bólem przypomnieć o swoim istnieniu. Ograniczony ruch głową, jak i uszywnienia także są przyczyną wizyty u kręgarza. Im szybciej uraz jest wychwycony i ustawiony przez chiropraktyka, tym szybszy mamy powrót do zdrowia. Objaw ,,kłapania stopą" przy rwie kulszowej można usunąć, lecz gdy pozostawi się to schorzenie bez pomocy, to nie odzyskamy pełnej władzy w tej nodze.

 

   Zwyrodnienia stawów biodrowych często rozpoznawane są przez chiroterapeutę. Jego praca pozwala zmniejszyć bóle i zwiększyć ruchomość stawów. Niestety duże zmiany wymagają leczenia operacyjnego.

 

   Często dolegliwości są związane z rodzajem wykonywanej pracy, postawie w czasie jej wykonywania, zbyt długim staniem, siedzeniem, złą techniką podnoszenia ciężkich przedmiotów, jak i z pozycją ciała w czasie wypoczynku. Wiele osób siedzi w skręconej pozycji, lub na nodze, co także źle wpływa na staw biodrowy i dokrwienie obciążonej nogi.   

  

  Wielu chorych trafia do kręgarza, kierując się informacjami od innych pacjentów, a co obserwuję w mojej praktyce, także często są kierowani przez lekarzy.    Zawsze konieczna jest dokładna kontrola stanu zdrowia pacjenta.


 


Aktualnie jesteś tutaj: Strona startowa-Zabieg kręgarski

Następna strona: Kręgarz