Zabieg kręgarski
Kręgarz
Masaż: odmiany
Akupresura
Świecowanie uszu
Gabinet-kontakt-tel
Jak trafić - mapy
Fotki mojej pracy
Artykuły w prasie
Księga Gości
Troszkę humoru
Ciekawe dodatki
Mapa stron

Akupresura

 

 

Masaż Shiatsu - Akupresura jest terapią stymulującą system energetyczny, metodą leczenia bólu, polegającą na oddziaływaniu pośrednim na narządy wewnętrzne lub poszczególne cześci ciała. Poprzez masaż odpowiednich receptorów i stref refleksyjnych za pośrednictwem układu nerwowego przepływają bodźce do odpowiednich narządów wewnętrznych lub poszczególnych części ciała.
 
Reakcja organizmu na zabieg może być różna, samopoczucie poprawia się już po pierwszym lub po kilku zabiegach. Ilość zabiegów zależna jest od schorzenia, w łagodniejszych przypadkach wystarcza 3 do 5, w poważniejszych dolegliwościach dużo wiecej.
 
Akupresura, podobnie jak akupunktura, pochodzi ze starożytnych Chin. Masowanie punktów życiowych znajdujacych się na meridianach (południkach) mobilizuje organizm do walki z chorobą, pobudza również wytwarzanie naturalnych substancji przeciwbólowych.

 

Energia Czi składa się z dwóch przeciwstawnych sił: żeńskiej Yin, męskiego Yang. Wszystko co nas otacza można zaliczyć do Yin lub Yang. Yin to: ciemność, księżyc, noc, zimno, woda, słabość, smutek. Yang to: światło, słońce, dzień, niebo, ogień, ciepło, siła, szybkość, radość.

Energia Czi krąży w zdrowym organizmie w sposób ciągły, poprzez konkretne szlaki zwane meridianami. Krążąc przepływa przez wszystkie narządy w określonej kolejności, określonej porze dnia. Z krążeniem tym wiąże się optymalny czas pracy narządu lub punkt kulminacyjny największego natężenia jego aktywności. Największy przypływ energii Czi do narządu maksymalnie go uaktywnia. Uważa się, że właśnie w tym czasie narządy są najbardziej podatne na różnego rodzaju oddziaływanie, tak chorobotwórcze, jak i lecznicze.

Każdy z meridianów zawiera w sobie odpowiednią - określoną liczbę punktów chińskich. Oddziałując na nie możemy poprzez układ nerwowy wpływać na organy wewnętrzne. Następuje przy tym wytwarzanie substancji chemicznych i hormonalnych. Te miejsca na skórze różnią się od pozostałych właściwościami cieplnymi, biochemicznymi i elektrycznymi.

Powyższe punkty znajdują się na ciele człowieka od urodzenia, a ich wielkość waha się od 2 do 5 mm. W czasie choroby mogą się powiększyć  nawet do 10 mm.

Dzięki punktom na meridianach można dotrzeć do wewnętrznych rozgałęzień, którymi krąży Czi. Niegdyś chińskie miasta otaczały mury.Bamy otwierano, aby wpuścić kupców dostarczających żywność.A zamykano,aby ustrzec się niebezpieczeństwa, czy napadów. Punkty chińskie to właśnie takie bramy - niedostrzegalne wrota ciała, które otwierają się i zamykają, aby w ten sposób regulować jego energię.
 
Akupresura porusza tę energię budząc ją z zastoju, przywraca normalne krążenie, uśmierza bóle i w dużym stopniu ułatwia proces zdrowienia.

 

 


 


Aktualnie jesteś tutaj: Strona startowa-Akupresura

Poprzednia strona: Masaż: odmiany Następna strona: Świecowanie uszu